Mikrotužky, tužky - Pilot

Psací potřeby se rozhodně neobejdou bez zásob různých mikrotužek a tužek. Výrobce nabízí skutečně velké množství, které se od sebe liší silou tuhy. 

Černobílý svět

I tak by se dala hodnotit souhra bílého papíru a černých tužek. Nicméně, kdo skutečně umí malovat kvalitní tužkou, tak vystihuje i ty nejjemnější rysy, což je skutečná krása. K tomu je zapotřebí mnohdy i různých tužek, které mají rozdílnou sílu náplně. Ovšem pro obyčejné používání postačí základní výběr, bez kterého se ovšem ani školáci neobejdou.

  • Dřevěné tužky mají různá označení. Samozřejmě ve škole se nejvíce užívají s označením 1,2,3 a ve výjimečných případech 4. Jsou tak označeny podle tvrdosti tuhy, která je samozřejmě vhodná a připravená na jiný výkon. Například jiná se uplatní při malování a jiná zase při rýsování.
  • Tužky s trojhranným úchytem se skvěle drží v ruce a jsou vhodné i pro začínající práci se psaním.
  • Tužky mohou mít nejen různě silné náplně, ale rovněž vlastnit i na konci gumu, což je nesmírně výhodné, když se udělá chyba, tak ji lze rychle odstranit a to pouhým otočením.

Pro tenčí stopu lze použít jiný speciální druh tužek, které se nazývají mikrotužky. Jejich nesmírnou výhodou je, že díky posuvné mechanice se dá snadno ochránit náplň a navíc ji není nutné neustále ořezávat. Některé typy mikrotužek mají rovněž na svém konci gumovou záchranu. Navíc se vyrábí v několika dostupných verzích, kdy mezi nejčastější patří tuhy HB 5. K dispozici jsou dále v různých provedeních, a proto je nesmírně důležité zakoupit si odpovídající velikost náplně, protože poté by nedržely v mikrotužce. 

Pro pamětníky je verzatilka

V současné době se dělá několik verzí a to s kovovým tělem, případně s umělým, poté s ořezávátkem nebo bez něj. Také se jedná o výsuvný systém, který drží ochrannou ruku nad hrotem náplně. Ani v jejich případě není problém si dokoupit náhradní náplně. Již jen to, že se dá tuha schovat, tak je jisté, že náplně vydrží delší dobu, než klasické dřevěné verze tužek Jinak jsou mikrotužky, tužky i verzatilky velmi dobře dostupné a to i za přijatelné ceny.